15 znamení rakoviny ktoré ľudia často prehliadajú, až kým je neskoro!!

Smejú sa vám, že ste hypochonder? Nevadí. Máte totiž väčšiu šancu zaznamenať príznaky rakoviny, ktorých si väčšina ľudí ani nevšimne alebo nad nimi len mávne rukou.

Niektoré bolesti a zdravotné problémy vyzerajú tak neškodne a zanedbateľne, že ich ľudia často vôbec neberú vážne, a to ani v prípade, že sú dlhodobé či zhoršujúce sa.

Pritom podľa odborníkov môžu byť niekedy aj úplne bežné neduhy prvým znamením rakoviny. Vo Veľkej Británii dokonca prebehol prieskum, ktorý zisťoval, ako ľudia vnímajú svoje neduhy a či ich berú vážne, alebo nie.

Prieskumu, ktorý bol publikovaný v PLOS ONE, sa zúčastnilo 1729 osôb vo veku okolo päťdesiat rokov. Účastníci prieskumu v ňom hodnotili, ako vážne vnímajú 17 zdravotných problémov, z ktorých desať mohlo poukazovať na rakovinu. Tiež odpovedali, či sa ich nejaký z týchto príznakov niekedy týkal a ako s ním prípadne naložili.

Ako uviedla autorka štúdie doktorka Katriina Whitakerová, výskumníčka z University College London, prieskum ukázal, že mnoho ľudí nevenuje varovným signálom toľko pozornosti, koľko by malo.

„Niektorí ľudia si myslia, že príznaky neukazujú na nič vážne a nenapadne ich, že by mohlo ísť o rakovinu,“ uviedla Whitakerová. Upozornila, že aj keď väčšina týchto príznakov nemusí signalizovať rakovinu, niektoré z nich môžu a včasná návšteva lekára by tak mohla zachrániť váš život. Doktorka Whitakerová odporúča poradiť sa s lekárom, ak dlhodobo trpíte jedným z nasledujúcich príznakov.

Zmeny v črevných návykoch

V štúdii doktorky Whitakerovej 18 percent ľudí uviedlo, že zažili zmeny vo svojom zažívaní, išlo o zmeny v čase vyprázdňovania, množstvo alebo veľkosti ich stolice. Aj keď toto narušenie môže byť obvykle spôsobené niektorými potravinami alebo liekmi, ak sa tak deje pravidelne a dlhodobo, mohlo by to byť podľa doktorky Whitakerová znamením rakoviny čriev.

Karcinóm hrubého čreva sprevádza niekoľko rozpoznateľných príznakov, ktoré sa týkajú zažívania.

Pokračovanie na druhej strane

You may also like...